Bombina bombina

www.life-herpetolatvia.biology.lv

 

image002Bombina bombinaSarkanvēdera ugunskrupis. Ļoti rets Latvijas abinieks. Sastopams Latvijas dienvidos, pārsvarā Daugavpils rajonā.

 

L.=50 mm. Ķermeņa mugurpuses pamatnokrāsa tumši pelēkā ar tumšākiem vai melniem apaļīgiem plankumiem. Ķermeņa vēderpuse ir melna ar sarkaniem, oranžiem, dzeltenīgi oranžiem plankumiem. Tēviņiem ir dzimumtulznas uz priekšējām ekstremitātēm, īpaši izteiktas pavasarī. Tēviņiem ir platāka galva, nekā mātītēm.

 

Ūdens un pieūdens suga. Barošanās biotopi ir nelieli pastāvīgie vai izžūstoši dīķi, grāvji, lielo dīķu lagūnas, ar mālainu pamatu un ar bagātu ūdens veģetāciju, labi apsauļoti. Izvairās no smilšainiem pamatiem un ātras straumes. Vairošanās un barošanās biotopi bieži sakrīt. Pēc nārsta var arī pārvietoties uz citām ūdenstilpēm. Hibernācijas mikrobiotopi ir grauzēju un kurmju alas, vecie celmi, pagrabi.

 

Barība. Barojas ar odu kāpuriem, moluskiem, ūdens ērcēm, sliekām, ūdens vaboļu kāpuriem, sīkiem moluskiem, kurkuļiem, citiem kukaiņiem un to kāpuriem.

 

Vairošanās. Izdēj 80-200 ikrus ūdenī, pielīmējot tos porcijās parasti pie pagājušā gada augu lapām. Kurkuļi dzīvo ūdenī līdz metamorfozei, pēc tām var migrēt uz citām ūdenstilpēm. Dzimumgatavību sasniedz trešajā dzīves gadā.

Dzīvo seklās ūdenstilpēs: dīķos, grāvjos. Barojas ar kukaiņiem. Latgales zoodārzs daudzus gadus pēta ugunskrupjus Latvijā, reģistrēja jaunas atradnes. Latgales zoodārzā no 2004.g. ugunskrupji tiek vairoti un izlaisti dabā.